Bajkoterapia jest metodą, którą wykorzystuje się w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jej cele jest terapia z użyciem odpowiednio wyselekcjonowanej literatury.

Bajkoterapia polega na wykorzystywaniu tekstów literackich (bajek i baśni) w celach terapeutycznych, edukacyjnych czy relaksacyjnych. Wykorzystywane są w niej bajki terapeutyczne, napisane specjalnie na potrzeby terapii i profilaktyki problemów emocjonalnych. Dotyczą one konkretnych problemów, w tym:

— lęków (np. związanych z pójściem do przedszkola lub szkoły, lęku separacyjnego, strachu przed ciemnością),

— odpowiedzialności,

— rozwodu rodziców,

— przeprowadzki,

— śmierci i rozstania,

— nieśmiałości w grupie rówieśników,

— pojawienia się rodzeństwa,

— niechęci do dzielenia się, np. zabawkami.

Terapia z wykorzystaniem bajki pomaga w przezwyciężeniu lęków związanych z różnymi sytuacjami. Wykorzystuje się odpowiednio dobrany tekst. Dzięki temu w psychice dziecka pojawia się pozytywne myślenie, dzieci zaczynają rozumieć swoje uczucia, ich przejawy, a także przyczyny. Bajki terapeutyczne pokazują jak trzeba sobie radzić i przedstawiają pewne wzorce postępowania. Sprawiają, że dzieci zaczynają rozumieć świat, w którym żyją, przestają czuć się samotnie.

Bajki terapeutyczne mogą pomóc przygotować dziecko na trudną sytuację, która nastąpi w przyszłości. Wśród bajek terapeutycznych można wyróżnić: bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne oraz relaksacyjne. Każda z nich dedykowana jest dzieciom z innymi problemami.